Podziel się - gadżet do Bloggera

Często na blogach mamy możliwość dodania czytanego posta do serwisów społecznościowych takich jak Wykop czy Twitter. W Bloggerze jedyną normalną możliwością skorzystanie z tej formy promocji bloga jest pasek nawigacyjny (Navbar). Niestety nie jest on lubiany przez twórców blogów jak i również jego oferta serwisów jest minimalna (brak jakiegokolwiek rodzimego serwisu). Gdy nie ma tego czego potrzebujemy, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Napisałem prosty gadżet do Bloggera umożliwiający podzielenie się blogiem/postem w serwisach społecznościowych. Dodatek dostępny jest w ogólnodostępnym katalogu gadżetów Bloggera. Jak go dodać. Logujemy się do Bloggera, wybieramy Układ/Elementy strony. Na pokazanym widoku naszego bloga, klikamy Dodaj gadżet. Otworzy się okienko z możliwością wyboru i dodania gadżetu. Wybieramy Więcej gadżetów w pole wyszukiwania wpisujemy Podziel się (patrz obrazek). Po znalezieniu gadżetu możemy go dodać klikając ikonkę z plusem.Dodatkowo możemy dokonać prostej konfiguracji wpisując inny tytuł, położenie ikonek oraz serwisy, które mają być obsługiwane (klikając aktualizacja, nasze ustawienia odświeżą się). Gadżet dostosuje do wybranych parametrów swoją wysokość.


Po dodaniu do bloga możemy umiejscowić go albo z boku (Sidebar) albo w dowolnym innym miejscu (wystarczy przeciągnąć prostokąt z gadżetem w inne miejsce układu strony). Wersja online gadżetu obok.
W zależności od tego czy jesteśmy na stronie głównej bloga czy też czytamy post, do serwisu społecznościowego trafi odpowiednio adres URL bloga, tytuł bloga, opis bloga lub też adres URL posta, tytuł posta.
Jeśli korzystasz z Bloggera w wersji angielskiej, to po kliknięciu Add a Gadget w pole wyszukiwania wpisz Sociable.

Aktualizacja: 15-02-2010
Dodana obsługa Google Buzz.

Aktualizacja: 01-04-2010
Poprawiona obsługa Wykopu.

37 Komentarzy - Podziel się - gadżet do Bloggera

Anonimowy pisze...

Jak zmienić białe tło w tym gadżecie na inny kolor?

Devon pisze...

@Anonimowy: Poprawiłem gadżet, teraz powinien dostosować się do każdego szablonu (transparentne tło).

Anonimowy pisze...

Działa :) Dziękuje bardzo! A czy nie myślał Pan by stworzyć podobny gadżet tylko by przyciski wykopu, blipa itd. były pod każdym postem?
Tak jak np. tutaj http://media2.pl/reklama-pr/57310-spadna-zyski-branzy-reklamowej.html

Aaa... i ikonka Blipa jest chyba nieaktualna ;)

Devon pisze...

@Anonimowy: Gadżet można sobie przesunąć w dowolne miejsce (układ strony), lub też pogrzebać ręcznie w kodzie szablonu. Mam zamiar napisać post o dodawaniu grupy przycisków zaraz pod treścią (kwestia czasu ;)). Ikona Blipa poprawiona, dzięki za czujność :).

Maciek pisze...

Witam,
Fajny gadżet, wielkie dzięki, mam jeszcze pytanie, czy można byłoby dodać do listy dotnetomaniaka (http://dotnetomaniak.pl) oraz linkologie (www.linkologia.pl)

Devon pisze...

Maciek: Pomyślimy :)

MM Bydgoszcz pisze...

Jest Podziel się dla Firefox`a? pozdro

Devon pisze...

@MM Bydgoszcz: Podziel się jest niezależny od przeglądarki, to gadżet, który dodajesz do swojego bloga (http://www.blogger.com), a w czym zostanie wyświetlony Twój blog to już sprawa przeglądarki, którą posiada odwiedzający.

pretm pisze...

Bardzo przyjemny gadżet. Dzięki.

Niestety u mnie zawsze chce dodawać główny adres strony, nawet jeżeli otwarty jest adres konkretnego postu.

PS Być może warto w instrukcji dodać fragment dla tych, którzy używają blogger.com w wersji ENG, wtedy wyszukanie More Gadgets-> "Sociable", bo przez "Podziel się" nie chciało znaleźć.

Devon pisze...

@pretm: Podeślij link do swojego bloga, sprawdzę. Testowałem go na kilku blogach i gadżet obsługiwał je poprawnie. Dzięki za uwagę, dodałem już odpowiedni fragment do posta.

Devon pisze...

@pretm: Rzeczywiście, podejrzewam, że dzieje się tak ponieważ korzystasz z własnej domeny, na *.blogspot.com wszystko wygląda poprawnie.

ManieK pisze...

witam
dlaczego od 2 dni tak fajny gadżet z którego korzystałem od kilku miesięcy nagle przestał działać? usunięcie go i podłączenie ponowne (nawet w różnych miejscach bloga) nic nie daje.


p.s. jak widzę na tej stronie też zostało tylko "podziel się" ... i puste miejsce.

Devon pisze...

Ostatnie komentarze też szlag trafił, Google coś pewnie pozmieniało w API do gadżetów :( Zaraz się tym zajmę, dzięki za wiadomość.

Devon pisze...

Niestety to błąd po stronie Google, nie jestem w stanie nic zrobić, pozostaje poczekać, aż go naprawią (pozostałe gadżety też nie funkcjonują - Ostatnie komentarze, Ostatnie posty itp.)

ManieK pisze...

ok w takim razie czekamy.
pozdrawiam

ManieK pisze...

już działa :) ... ale znowu proźba o wyeliminowanie białego tła.

Devon pisze...

@ManieK: Hmmm...dziwne, na niektórych szablonach jest w porządku, na niektórych niestety jest białe tło (ach znów te Google). Zmieniłem kod i gadżet już zawsze powinien mieć przeźroczyste tło. Sprawdź za chwil parę (musi się odświeżyć wszędzie).

ManieK pisze...

działa!
dzięki Devon.

Prawo i Finanse pisze...

Witam!
Świetny widget! Czekam z niecierpliwością na możliwość umieszczenia go pod każdym postem w stopce.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga ;)

Devon pisze...

@PiF: Dzięki :) Co do gadżetu to można przeciągnąć go po dodaniu do Bloggera pod treść posta. Nie jest to rozwiązanie idealne ale zawsze coś. Inne sposoby to już grzebanie w kodzie szablonu (może opiszę kiedyś jak to zrobić).

Anonimowy pisze...

W jaki sposób można ten gadżet w całości wyśrodkować w ramach określonego elementu bloga?

Devon pisze...

@Anonimowy: ale o jakie wyśrodkowanie Ci chodzi? Sam gadżet otwiera się w ramce (iframe), mogę dodać opcję wyśrodkowania poszczególnych opcji, ale nie wiem jaki jest tego cel i czy to jest to? :)

Anonimowy pisze...

Chodzi mi o to, że np. jeśli boczny pasek jest dość szeroki, to dodanie do niego np. 3 ikonek "podziel się" spowoduje, że będą wyśrodkowane do lewej strony tegoż paska, a chciałbym, by te 3 ikonki były na środku (w poziomie) paska, jak to zrobić?
Druga sprawa... "Podziel się" chyba nie działa w Operze. Trzecia... u mnie kliknięcie w ikonę Buzza otwiera Google Reader, a nie Buzz.
Ogólnie rzecz biorąc super gadżet i z góry dzięki za odpowiedzi :).

Devon pisze...

@Anonimowy: W chwili wolego czasu dodam opcję wyrównania do lewej, prawej i środka :) Co do Opery to nie działa większość elementów z Bloggera włącznie z tymi od Google (np. ocenianie postów). Wszystko podejrzewam przez inne wykorzystanie taga iframe przez operę. Ostatnie komentarze też nie działają :(

Anonimowy pisze...

W Operze 10.5 już wszystko działa :).

Devon pisze...

W końcu :)

Anonimowy pisze...

Czy po tych ostatnich zmianach na Wykopie na pewno "Podziel się" działa tak jak należy? Przykładowo, gdy już dana strona została dodana do wykopu, to trafiamy ponownie do menu dodawania. Może rzucisz okiem w wolnym czasie :)? Jeszcze małe pytanie, czy jeśli coś zmieniasz w podziel się, to te zmiany są automatycznie zastosowane w wszystkich obecnych instalacjach tego widgetu :)?
Pozdrawiam i dzięki za ten super dodatek :)

Devon pisze...

@Anonimowy: Zmienił się link dodawania do wykopu, poprawię wieczorem, dzięki za info :) Co do zmian to są one automatycznie wprowadzane we wszystkich instalacjach gadżetu (mówiąc inaczej wszystkie instalacje korzystają z tego samego kodu - ustawienia są tylko lokalne).

Devon pisze...

@Anonimowy: Poprawiłem wykop, mam nadzieję, że teraz jest wszystko w porządku.

Barts pisze...

A dałoby radę napisać jak to dodać do każdego posta?

Devon pisze...

@Barts: Musiałbyś pogrzebać w kodzie szablonu bloga, lub w ustawieniach bloga (wygląd) przeciągnąć po prostu gadżet pod post.

Anonimowy pisze...

Witam

Tutaj jest kod na skryptozakładki pod postami. Ale nie wiem w którym miejscu wstawić na blogerrze.

http://dodajdo.com/zakladki.php

Devon pisze...

@E-ksiazka24.pl Gdy się zalogujesz w serwisie dodajdo.com, możesz wybrać miejsce w którym chcesz zamieścić skrypt. Jeśli wybierzesz blog oraz jako platformę podasz Blogger to dostaniesz przepis na dodanie do Bloggera. Wygląda on tak:

Aby wstawić ten kod przejdź do panelu administracyjnego blogger-a. Następnie wejdź w zakładkę Template, później wybierz Edit HTML.

Nad polem tekstowym zaznacz Expand Widget Templates. W polu tekstowym odnajdź kod <div class='post-footer'> i wstaw przed nim poniższy kod. (kod dostępny po zalogowaniu się do dodajdo.com).

Janek pisze...

Dewon a Takie coś można umieścić na strony internetowe. Myślę iż może być to przydatny gadet i naprawdę promujący Ciebie...
Potrzebowałbym takich informacji lub gotowego skryptu czy jak sie to nazywa...

inmortelle pisze...

Hej,
fajny gadżet, w końcu zadziałał na moim blogu. Wcześniej próbowałam ustawić taki do postów:
http://edytuj.blogspot.com/2010/07/dodaj-do-dodaj-do.html

ale nic z tego nie wyszło.
Miałabym prośbę - mógłbyś dodać do swojego gadżetu te portale społecznościowe, które są w podanym wyżej linku, a których u Ciebie nie ma?
Byłabym wdzięczna. :)
Również za to, jeśli opracowałbyś dokładnie to samo, ale żeby dodawało się pod każdym postem (jak gadżet od bloggera udostępniający te przyciski, ale żeby było ich tak dużo, a nie tylko 5 bo tyle oferuje blogger)

Dzięki!

Darmowe Szablony pisze...

dzięki za ten gadżecik bo właśnie takiego szukałem wygląda puki za za jedyny gadżet stricte dla Polaków.

Anonimowy pisze...

dodałabym ikonę pinteresta

Prześlij komentarz

Możesz użyć niektórych tagów HTML, takich jak <b>, <i>, <u>, <a> Nie spamuj :)

Popularne posty