Dodajemy przycisk +1 do Bloggera

Odpowiedzią Google na Facebookowe  "Lubię to" jest przycisk "+1". Możemy obdarzyć plusem strony, które nam się podobają i zwiększyć ich popularność w sieci. Oczywiście musimy być zalogowani na konto w dowolnej usłudze Google. Standardowo Blogger obsługuje nowy przycisk w domyślnych szablonach (wystarczy włączyć odpowiednią opcję). Sytuacja wygląda gorzej jeśli korzystamy z własnych szablonów.

Spróbujmy zatem zaimplementować nowość Google na naszych blogach. Potrzebujemy dwóch wpisów w szablonie bloga. Logujemy się do Bloggera, wybieramy Projekt/Edytuj kod HTML. Pierwszy wpis umieszczamy zaraz przez końcem sekcji head, szukamy (Ctrl+F) znacznika zamykającego </head> i powyżej dodajemy:
<script type="text/javascript" src="http://apis.google.com/js/plusone.js">
 {lang: 'pl'}
</script>
Parametr lang umożliwia obsługę danego języka (w naszym przypadku wybraliśmy język polski). Drugi wpis to już umieszczenie kodu samego przycisku w odpowiednim miejscu.
<g:plusone expr:href='data:post.url' size='medium'/>
Pytanie gdzie dodać ten kod. Możliwości jest kilka. Na moim blogu przycisk pojawia się zaraz przed treścią wpisu (tak samo jak przyciski facebooka i wykopu). Aby to osiągnąć znajdź w kodzie szablonu znajdź linię:
<div class='post-body entry-content'>
i wstaw powyżej tej linii kod przycisku. Jeśli nie chcesz wyświetlać przycisku na stronie głównej, a tylko przy wpisie zastosuj wyrażenie warunkowe:
<b:if cond='data:blog.pageType != "index"'>
 ...kod przycisku...
</b:if>
Efekt widoczny na moim blogu.
W kodzie przycisku możesz użyć różnych wartości parametru size: standard, small, medium i tall. Możesz również zmienić pozycjonowanie przycisku umieszczając go w divie (np. do prawej: <div style='float:right'></div>)


0 Komentarzy - Dodajemy przycisk +1 do Bloggera

Prześlij komentarz

Możesz użyć niektórych tagów HTML, takich jak <b>, <i>, <u>, <a> Nie spamuj :)

Popularne posty